Inwestowanie w nieruchomości od dłuższego już czasu uważane jest za bardzo dobry sposób na uzyskanie dochodu pasywnego, który w znaczący sposób może zwiększyć domowy budżet. Jak wybrać mieszkanie inwestycyjne, które będzie przynosiło stały dochód?

Najważniejszy jest klient

Kupując mieszkanie pod wynajem trzeba przede wszystkim określić, z jakim klientem inwestor chce pracować. Mieszkania inwestycyjne są bardzo różne i spełniają wymagania różnych klientów.

Największym błędem, popełnianym przez inwestorów, jest kupno mieszkania, a następnie zastanawianie się, komu można je wynająć. Kolejność powinna być odwrotna. Najpierw określamy klienta docelowego. Staramy się zrozumieć, jakie są jego potrzeby oraz możliwości finansowe.

Po określeniu potrzeb najemcy inwestor może przystąpić do poszukiwania nieruchomości, która będzie jak najlepiej odpowiadała potrzebom rynku. Warto pamiętać, że inwestor nie powinien kierować się tym, co mu się podoba. Ważne jest, co podoba się klientowi. To nie jest mieszkanie, w którym zamieszka inwestor lecz najemca.

Rynek pierwotny czy wtórny?

Mieszkania inwestycyjne z rynku wtórnego są znacznie tańsze niż z rynku pierwotnego. Jest to bardzo ważny argument przemawiający za zakupem mieszkania z rynku wtórnego. Trzeba jednak pamiętać, że cena nie powinna być jedynym wyznacznikiem atrakcyjności nieruchomości.

Mieszkania inwestycyjne do wynajmu powinny być w ciekawej lokalizacji, która jest najczęściej rozpatrywanym argumentem przez najemców. Centrum miasta jest bardzo chętnie poszukiwane przez studentów oraz młode osoby, które podjęły prace i cenią sobie uroki miejskiego życia. Rodziny z dziećmi częściej poszukują mieszkań w spokojniejszych dzielnicach, ale cenią sobie wyższy standard nieruchomości.

Mieszkania z rynku wtórnego bardzo często mają ciekawą lokalizację. Nieruchomości w nowych blokach częściej znajdują się na osiedlach ościennych, oddalonych od Śródmieścia.

Ustalenie grupy docelowej najemców ułatwi podjęcie decyzji czy korzystniejszy jest zakup nieruchomości z rynku wtórnego czy może pierwotnego.